Slovakia Baba 2016 už pozná víťaza


         Miro Majláth

Neskutočne napínavé súboje, ale aj niekoľko drobných kolízií, ktoré k motoristickému športu už neoddeliteľne patria, zažilo podujatie Slovakia Baba 2016.

Ako už samotný názov napovedá, podujatie odštartovalo na legendárnej trati medzi Pezinkom a Pernekom. To bývalo v minulosti niekoľkokrát dejiskom európskeho kopcového šampionátu. Po niekoľkých rokoch absencie v kalendári Slovenskej asociácie motoristického športu, sa podarilo v minulom roku opäť preteky na Pezinskej Babe usporiadať. V tomto roku sa tak stalo práve počas prvého júlového víkendu.

Na trať o dĺžke päťtisícsto metrov sa postavilo síce menej súťažiacich ako v minulosti, podujatie však bolo oproti minulému roku zaradené do viacerých šampionátov a to, v prvom rade do FIA Zóny strednej Európy historických vozidiel, Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu, Slovenského kopcového pohára a nekonečnom rade sa predstavili jazdci aj vo Voľných pretekoch automobilov do vrchu.

Medzi historikmi bojujúcimi o zónové body najrýchlejšie pezinskú trať absolvoval Rakúšan Reinhard Sonnleitner na vozidle Volkswagen Rallye Golf G60, pred slovenským jazdcom Slovak National Hill Climb Teamu, Miroslavom Čiliakom
na formule Metalex MTX 1-06. Tretia priečka patrila opäť Rakúšanovi, Wolfgangovi Pieberovi, jazdiacom na BMW 323i.

V rámci Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu víťazstvo bral nestarnúci Igor Drotár, ktorý sa divákom Slovakia Baba 2016 predstavil so Škodou Fabia R5. Druhé miesto patrilo Věroslavovi Cvrčkovi, jazdiacom taktiež na Škode Fabia, v tomto prípade však s označením S2000. Na najnižší zo stupienkov pre víťazov po pretekoch vyskočil Jozef Béreš mladší, ktorý sa iba druhýkrát predstavil v spolupráci s formulou Tatuus Renault 2000 vo farbách domáceho národného tímu. Vozidlám Škoda sa na Pezinskej Babe naozaj darilo, keď aj štvrtá a piata priečka patrila dvojici vozidiel Škoda Fabia WRC a ich jazdcom, konkrétne štvrté miesto Jánovi Miloňovi a piate Tomášovi Ondrejovi.
Slovenský kopcový pohár sa zase stal korisťou Jara Dubócziho a jeho Seatu Leon Supercopa. Druhé miesto obsadil Patrik Purš na Honde Civic a tretie Pezinčan Pavol Jajcay na Nissan Sunny.
Ako sme už v úvode písali, v rámci podujatia Slovakia Baba 2016 sa konali aj takzvané Voľné preteky a práve tu bojoval aj víťaz podujatia, maďarský jazdec, jazdiaci pod chorvátskou licenciou László Szász, ktorý sa spoločne s formulou Reynard Zytek na Pezinskej Babe predstavil divákom po dlhých siedmych rokoch. Zdá sa však, že zo svojho jazdeckého umenia za ten čas nič nezabudol, keďže bol na podujatí Slovakia Baba 2016 najrýchlejším jazdcom spomedzi všetkých štartujúcich.
Majstrovstvá Slovenska pretekov automobilov do vrchu čaká voľný víkend, aby sa následne divákom predstavili na podujatí v Dobšinej.

Miro Majláth
Tlačový tajomník Slovakia Baba 2016

Najnovšie správy z Pezinskej Baby: