História pretekov automobilov na Pezinskej babe

Preteky automobilov do vrchu sa na Pezinskej Babe konajú od roku 1963. Po oblastných, neskôr krajských, celo republikových sa od roku 1970 začala písať nová éra pretekov. V tomto období sa podarilo premeniť vtedy už nefunkčný kameňolom na Pezinskej babe na najlepší paddock, čiže depo pretekárskych vozidiel v Európe. Toto označenie platí až dodnes, keďže na žiadnych pretekoch automobilov do vrchu takéto zázemie nie je.

Po roku 1990 bolo podujatie na Pezinskej Babe zaradené do Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu, kde bolo zaradené až do roku 2005. Podujatia boli každoročne zo strany FIA hodnotené vždy ako najlepšie organizované v celom seriáli. Každoročne sa podujatia zúčastňovalo takmer 200 pretekárov z celej Európy.

História Pezinskej Baby

Žiaľ, po roku 2005 sa cesta, na ktorej sa preteky konajú, z dôvodu prepadávania podložia poškodila a preteky sa tu niekoľko rokov nemohli konať. Teraz po oprave cesty preteky organizuje už tretí rok v rade organizátor Autoklub Slovakia Baba, pričom našim cieľom je znovu navrátiť Majstrovstvá Európy pretekov automobilov do vrchu na trať, ktorú v minulosti navštevovala kompletná európska špička. Tomuto faktu nahráva aj výborná dostupnosť pretekov pre všetkých zahraničných súťažiacich, keďže na preteky sa môžu všetci dopraviť po priľahlej diaľnici, prípadne letecky do pár kilometrov vzdialenej Bratislavy. Okrem tejto výhody v okolí pretekov existuje veľmi veľa možností ubytovania od najluxusnejších až po cenovo dostupné.

História Pezinskej Baby